Πολύδροσο Θεσπρωτίας

Το Πολύδροσο είναι ένα μικρό χωριό του δήμου Παραμυθιάς Θεσπρωτίας που βρίσκεται στα όρια των Νομών Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων.

Χτισμένο στις πλαγιές του ποταμού Καλαμά μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον δικαιολογεί απόλυτα το σημερινό όνομά του μιας και οι άφθονες πηγές του αλλά και τα δέντρα που το περιβάλλουν, του χαρίζουν τη δροσιά κάθε εποχή του χρόνου.

Η απόσταση από την Ηγουμενίτσα είναι 42 χλμ και από τα Ιωάννινα 50 χλμ. Από την Αθήνα η διαδρομή μέσω Ιωαννίνων είναι 500 χλμ. και από τη Θεσσαλονίκη 330.

Μια μέρα - Μια εικόνα

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣ...
View Image Download

ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ: Η πορεία προς τη νομιμοποίηση

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #3160 από Μαριορή
26 Ιουνίου 2014, Πέμπτη - ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΟΥΝΕΡΙ... (ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ)

Απόσπασμα από το σημείωμα ενημέρωσης προς τα μέλη του ΔΣ (παραλείπονται όσα στοιχεία δεν είναι για ανοιχτή δημοσίευση):

Στο κόκκινο σήμερα το θερμόμετρο, στο κόκκινο και τα νεύρα μου. Αφού από προχτές επισκέφθηκα τον έφορο και μου είπε εντάξει για το θέμα του ΑΦΜ της Αδελφότητας, σήμερα, και μετά αναμονή τριών σχεδόν ωρών, ο αρμόδιος υπάλληλος ανακάλυψε πως σε άλλη εφορία πρέπει να βγάλουμε ΑΦΜ, όχι στη Νέα Σμύρνη. Μα, του λέω, έχω ρωτήσει τον έφορο, δεν ξέρει; Κι εγώ, μου απαντάει, έχω ρωτήσει το υπουργείο Οικονομικών. Ξανά στον έφορο. Για να μου προτείνει τι;;;;;;;; Να κάνουμε τροποποίηση καταστατικού! Λες και είναι το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο... (με έδρα στην Αθήνα κατά το καταστατικό, δε δικαιούμαστε να δηλώσουμε διεύθυνση στη Νέα Σμύρνη, είναι άλλος δήμος...)

[...] Και τάχα μπορούσαμε να ορίσουμε το σπίτι του προέδρου ως έδρα της Αδελφότητας. Αρκεί λέει να κάνουμε σχετικό παραχωρητήριο και να έχουμε μαζί μας και αντίγραφο Ε9. Που φυσικά είχα φροντίσει να τα έχω...

Και καπάκι και η ειρωνική παρατήρηση της ... Εφορίας: "Πώς κάνεις έτσι! Εδώ 80 χρόνια δεν είχατε ενδιαφερθεί να πάρετε ΑΦΜ..."

Μόνο που όταν έρθει η ώρα για το πρόστιμο για τα χρόνια που δεν είχαμε ΑΦΜ, δε θα το παίζουν τόσο κουλ και άνετοι....

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΔΡΑΣ

Επί της ουσίας. Τώρα τρέχουμε να βρούμε έδρα του Συλλόγου μέσω Πανηπειρωτικής. Να βεβαιώσει λέει η Συνομοσπονδία ότι μας φιλοξενεί δωρεάν στα γραφεία της. Εμάς και όσες άλλες άστεγες αδελφότητες.

Ειλικρινά η υπομονή μου έχει αρχίσει να εξαντλείται.

Σε δυο ώρες θα πεταχτώ στην Κλεοπάτρα να μου υπογράψει και να μου σφραγίσει την αίτηση για την Πανηπειρωτική για παραχώρηση έδρας και αύριο ξανά μανά στην Κλεισθένους 15 για να πάρω τη βεβαίωση.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Μαριορή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #3161 από Μαριορή
27 Ιουνίου 2014, Παρασκευή - ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΔΡΑ

Απόσπασμα από την ενημέρωση των μελών του ΔΣ για την εξέλιξη της προσπάθειας για νομιμοποίηση:

[...] Κι ακόμη είναι προφανές ότι πρέπει να αποκτήσει η τσέπη μας καβούρια. Δε μας παίρνει να ξοδεύουμε ούτε ευρώ χωρίς σημαντικό λόγο κάτω από τις παρούσες οικονομικές συνθήκες.

Με ανησυχεί ιδιαίτερα που λόγω της νομιμοποίησης που είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε, πιθανόν να αντιμετωπίσουμε και έκτακτα έξοδα. Πχ δεν ξέρω τι πρόστιμο θα μας ρίξει η Εφορία που τόσα χρόνια δεν είχαμε ΑΦΜ και δεν κάναμε φορολογική δήλωση. Και ήδη έχουμε πληρώσει για μεγαρόσημα και φωτοτυπίες.

Επιπλέον λίγο πριν μίλησα με την Πανηπειρωτική για το θέμα της στέγης της Αδελφότητας και η Γραμματεία μου πέταξε υπονοούμενο ότι πιθανόν να χρειαστεί να πληρώσουμε κάποιο αντίτιμο για να μας καλύψει και να μας δώσει βεβαίωση πως μας φιλοξενεί... Να προσθέσω ότι με ενημέρωσαν και για τις συνδρομές που οφείλουμε, ευτυχώς είναι μόνο για ένα χρόνο και το ποσό είναι 50 ευρώ.

Καταλαβαίνετε πως αν δε λύσουμε το θέμα των οικονομικών μας, βαδίζουμε στη διάλυση της Αδελφότητας. Κι επειδή κανένας μας δεν θέλει κάτι τέτοιο, ας βάλουμε κάτω το μυαλό μας να βρούμε λύσεις. [...]
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Μαριορή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #3162 από Μαριορή
30 Ιουνίου 2014, Δευτέρα - ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ

Από την ενημέρωση προς τα μέλη του ΔΣ:

Το πήρα το χαρτί. Η Αδελφότητα έχει πλέον και έδρα. Αύριο βουρ για την Εφορία. Στην Αθήνα, δίπλα στην Πανηπειρωτική, στην οδό Αναξαγόρα. Ελπίζω να μη μου κάνουν νέα τσαλιμάκια και να βγει σύντομα το ΑΦΜ.

Και από την ενημέρωση στον τοίχο του γκρουπ στο face book:

Maria Lampridou
30 Ιουνίου στις 4:05 μ.μ.
Αποκτήσαμε και έδρα. Ελέω Πανηπειρωτικής. Ελπίζω τώρα να μη μας κάνει άλλα τσαλιμάκια η Εφορία και σύντομα να έχουμε και το ΑΦΜ.

ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΤΟΥ 2013 ΣΤΗΝ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Φυσικά για να πάρουμε το χαρτί από την Πανηπειρωτική πληρώσαμε και τα 50 ευρώ που χρωστούσε η Αδελφότητα από την προηγούμενη χρονιά για τη συνδρομή της στη Συνομοσπονδία.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Μαριορή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #3163 από Μαριορή
1 Ιουλίου 2014, Τρίτη - ΝΕΟ ΧΟΥΝΕΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑ...

Πηγαίνω στην εφορία, αυτή τη φορά σε εκείνη που βρίσκεται δίπλα στην Πανηπειρωτική.

Αφού με βάζουν να τρέχω από γραφείο σε γραφείο και από όροφο σε όροφο, απορρίπτουν το χαρτί για την έδρα που μας είχε δώσει η Πανηπειρωτική. Δε γράφει λέει ότι μας φιλοξενούν δωρεάν...

Πετιέμαι στην Πανηπειρωτική και ενημερώνω. Η απάντηση που παίρνω δε με ικανοποιεί. Κάτι δε μου αρέσει. Και επιπλέον αναρωτιέμαι γιατί με έβαλαν σε τέτοια ταλαιπωρία. Δεν ήξεραν ότι το χαρτί που μου έδωσαν δε θα γίνει αποδεκτό από την Εφορία;

ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΣ

Το απόγευμα κάνουμε την τακτική συνεδρίαση του ΔΣ. 4 ώρες. Με πονοκέφαλο φύγαμε. Ήρθαν και οι αντιπρόσωποί μας στην Πανηπειρωτική και ο κ. Γιώργος Ράπελλας, μέλος της Ελεγκτικής.

Ενημερώνουμε πού βρισκόμαστε σε όλα τα μέτωπα, νομιμοποίηση και πανηγύρι στο χωριό. Ακούμε προτάσεις και συμβουλές. Παίρνουμε αποφάσεις. Ανάμεσα στα άλλα πως στο πανηγύρι θα μαγειρέψουμε μοσχάρι. Και λόγω της ενημέρωσης από τον παλιό πρόεδρο, και τον κ. Γιώργο Ράπελλα, για τα συν και πλην, και λόγω του ότι τα τελευταία χρόνια σερβίρεται μοσχάρι στο πανηγύρι και οι εντυπώσεις είναι θετικές, αλλά και εκτιμώντας πως είναι πιο υγιεινό για το καλοκαίρι και μάλιστα μεσημέρι. Αναλαμβάνουμε να ενημερώσουμε και τον αντιπρόεδρο που είναι ήδη στο χωριό και υπεύθυνος για το πανηγύρι εκ μέρους μας. Τελικά όταν τηλεφωνηθήκαμε, την επόμενη μέρα, διαπιστώνουμε πως στο χωριό υπάρχουν διαφωνίες και θέλουν, λέει ο Λάκης, πρόβατο... Του λέω ότι εμείς ως ΔΣ αποφασίσαμε μοσχάρι. Μετά επικοινωνώ τηλεφωνικά και με τον ταμία και τον παρακαλώ να αναλάβει να βοηθήσει το αντιπρόεδρο. Γιατί προσωπικά ούτε εμπειρία έχω από τις ετοιμασίες του πανηγυριού και πνίγομαι από τα τρεχάματα για τη νομιμοποίηση. Δε θα πω τίποτε άλλο για το ζήτημα αυτό. Που κράτησε μερικές ακόμη μέρες και μας στεναχώρησε πολύ. Κατέληξε ένα απλό ζήτημα να γίνει μεσανατολικό. Λες και η ουσία στο πανηγύρι είναι τι θα φάμε. Ή και θα χαλάσει η παράδοση, όπως κατηγορηθήκαμε, που έχει ήδη χαλάσει στο θέμα φαγητού σε όλα τα τελευταία πανηγύρια του χωριού μας και όχι μόνο της Αγίας Παρασκευής.

Αυτό που κυρίως με πείραξε όμως είναι πως δεν έχει γίνει κατανοητό το ζόρι που τραβάμε με τη νομιμοποίηση. Άνθρωποι που με το ζόρι μας βάλανε στο ΔΣ και βρεθήκαμε να παλεύουμε από την πρώτη μέρα ανάληψης των καθηκόντων μας με μια από τις χειρότερες κρίσεις στη ζωή της Αδελφότητας. Και να τακτοποιήσουμε φορολογικές και νομικές εκκρεμότητες 79 ετών! Έτσι και επανέλαβα προς τον ταμία μας και τον αντιπρόεδρο πως αυτό το ζήτημα πρέπει να το λύσουν οι ίδιοι. Ως πιο έμπειροι. Θέλει το χωριό να φάμε πρόβατο; Ας φάμε πρόβατο. Θέλει μοσχάρι; Να φτιάξουμε μοσχάρι. Τέλος.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Μαριορή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #3164 από Μαριορή
2 Ιουλίου 2014, Τετάρτη.

Όσο και να ζορίζω το μυαλό μου δε θυμάμαι τι κάναμε εκείνη τη μέρα. Πιθανόν λόγω των εξελίξεων την προηγουμένη να μην κάναμε και τίποτε συγκεκριμένο. Παρά να προσπαθούμε μέσα στον κυκεώνα να βγάλουμε άκρη. Ακούγοντας και τη συμβουλή του Αλέξανδρου να μη βιαστούμε στο θέμα έδρα και να περιμένουμε ως την Πέμπτη την Πανηπειρωτική να δώσει απάντηση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #3165 από Μαριορή
3 Ιουλίου 2014, Πέμπτη. Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑ. (ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ, ΕΦΟΡΙΑ, ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ)

Αυτή τη μέρα, αντίθετα με την προηγουμένη, τη θυμάμαι πολύ καλά.

Ξεκινώ από το Πρωτοδικείο. Η Εφορία με έχει ενημερώσει πως θέλει όλα τα παλιά καταστατικά και όχι μόνο το ισχύον. Μετά από μια απίστευτη ταλαιπωρία ωρών στο υπόγειο του αρχείου του Πρωτοδικείου, παίρνω τα επικυρωμένα καταστατικά.

Πάω εφορεία, στο εισόδημα, και χρειάστηκε να βάλω τις φωνές για να μάθω τι τους έκανε να απορρίψουν το χαρτί της Πανηπειρωτικής για την έδρα. Τεκμαρτό εισόδημα. Αν μπει η λεξούλα "δωρεάν", θα πέσει χαράτσι 4% επί της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου που μας παραχωρούν.

Βολίδα για την Πανηπειρωτική. Μου ανακοινώνουν πως οι αρμόδιοι έχουν φύγει για Γιάννενα και θα γυρίσουν από βδομάδα. Τότε τι να τους περιμένουμε μας είπαν μέχρι την Πέμπτη;

Βγαίνω στο δρόμο και δε με κρατούν τα πόδια μου. Δεν πάμε καλά και το ξέρω. Ακουμπώ σε ένα πεζούλι και ανάβω τσιγάρο να σκεφτώ. Όχι, ρε, δε θα το βάλουμε κάτω. Αποφασίζω να περάσω από την Περιφέρεια Αττικής και ας ξέρω πως είναι προαπαιτούμενο το ΑΦΜ. Να τους γνωρίσω, να μάθω από πρώτο χέρι τι μας περιμένει κι εκεί για να δημιουργήσουμε φάκελο σωματείου.

Από εκείνη τη στιγμή ανοίγει και ο άλλος ασκός του Αιόλου. Που μας πήρε και μας σήκωσε για πολλές μέρες.

Πηγαίνοντας λοιπόν ανακαλύπτω πως η Αδελφότητα είχε φάκελο. Από το 1990. Κι αυτό μόνο για καλό μας δεν ήταν. Γιατί πλέον πάμε για ανασύσταση φακέλου και όχι απλά για δημιουργία νέου. Πάει να πει διαχειριστικός έλεγχος σε βάθος 24 ετών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μου λένε τι να τους πάω από χαρτιά και γυρίζω σπίτι έτοιμη να εκραγώ.

Ανακοινώνω στο ΔΣ και στους χωριανούς τις άσχημες εξελίξεις. Και ζητάω έκτακτη συνεδρίαση ΔΣ. Να δούμε τι θα κάνουμε. Γιατί η υπόθεση πλέον εξελίσσεται χειρότερα από τις προβλέψεις μας.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Μαριορή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.171 δευτερόλεπτα

Πες Το

adelfotita - 24/10/2023 - 11:34

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023, 9.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΑΡΤΙΝΗ ΓΙΑ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ.

adelfotita - 20/10/2023 - 15:39

Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι η Γιαννούλα Διώχνου (το γένος Μάκου). Ζούσε στον Καναδά κι εκεί θα γίνει και η κηδεία. Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς της, Κώστα Διώχνο και τον γιο τους Νίκο.

adelfotita - 15/01/2023 - 12:15

ΧΟΡΟΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΙΤΩΝ 19 ΦΛΕΒΑΡΗ, 12.30 ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΟΥ!ΤΑΒΕΡΝΑ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 238.

adelfotita - 31/12/2022 - 01:45

30/12/22 "Έφυγε" σήμερα η Βασιλική Δρόσου, το γένος Λαμπρίδη. Ετών 100. Η κηδεία θα γίνει αύριο, ώρα 12 το μεσημέρι, στο Κάτω Ζάλογγο όπου και διέμενε με τον γιο της Γιάννη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά της και καλό της ταξίδι...

adelfotita - 10/09/2022 - 11:04

"Έφυγε" ο Σταύρος Μαρτίνης, ο αγαπημένος μας Τσιαβέλης. Αυτή την ώρα η κηδεία του στον Αη - Δημήτρη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
Cancel

Ημερολόγιο

Τρίτη
19
Μαρτίου
2024
Ανατ.: 06.36
Δύση: 18.37
Σελήνη
9 ημερών
Χρυσάνθου και Δαρείας μαρτύρων
1205
Ολόκληρη η βορειοδυτική Μικρά Ασία περιέρχεται στους Λατίνους.
1770
Απόσυρση των ρωσικών δυνάμεων από την πολιορκία της Κορώνης.
1914
Οι Αλβανοί πνίγουν στο αίμα εξέγερση των Ελλήνων της Κορυτσάς.
1919
Αποφασίζεται και επιτυγχάνεται η εκκένωση της Οδησσού και η σύμπτυξη προς Βεσσαραβία.
1941
Ισχυρή ιταλική επίθεση στο μέτωπο Τρεμπεσίνας αποκρούεται με βαρύτατες απώλειες για τους Ιταλούς.
1959
Η Ελληνική Βουλή ανακηρύσσει ομοφώνως "άξιον της Πατρίδος" τον αρχηγό της ΕΟΚΑ Γεώργιο Γρίβα (Διγενή).

Τελευταίες Συζητήσεις

Τελευταία Σχόλια

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com